Tippe på langrenn

Guide til tipping på langrenn

Odds på langrenn er å finne hos nær sagt samtlige bettingsider, men det er store variasjoner i spillutvalget. Hos spillselskap som iBet, som typisk fokuserer på det nordiske spillmarkedet, finner man et godt utvalg. Hos aktører som ikke nødvendigvis har vinternasjoner som hovedfokus, tilbys gjerne et litt mer overordnet utvalg.

Tippe på langrenn

På denne siden finner du derfor informasjon om bettingsider som har fokus på vintersporter som langrenn, hvordan du går frem for å tippe på de forskjellige oddsobjektene og ikke minst en gjennomgang av de vanligste spillobjektene og hva du bør passe på. Vi oppdaterer dessuten vinnerodds fra verdenscupen for både kvinner og herrer, med tydelig skille mellom sammenlagtcupen og sprintcupen.

Slik tipper du på langrenn

  1. Finn langrenn i oddsmenyen. Hos iBet finner du sesongspill under Vintersport → Vinnerspill → Langrenn.
  2. Velg hva du vil spille på. En rennvinner, sprintcupen og verdenscupen sammenlagt er forskjellige markeder. Sjekk også sesong, distanse og stilart.
  3. Les reglene for spillet. Se særlig hva som skjer dersom løperen ikke starter, bryter eller deler plasseringen med en annen.
  4. Sjekk kupongen. Kontroller løper, marked, odds og innsats før du bekrefter spillet.

Vinnerodds på verdenscupen 2026/27

Nedenfor finner du vinnerodds på verdenscupen fra iBet. Herrenes tabell gjelder verdenscupen sammenlagt, mens kvinnetabellen gjelder sprintcupen. Et spill på sprintcupen avgjøres av sprintpoengene gjennom sesongen – ikke av hvem som vinner den totale verdenscupen.

Herrer: verdenscupen sammenlagt

LøperVinnerodds
Johannes Høsflot Klæbo1.23
Harald Østberg Amundsen4.80
Lars Heggen7.20
Edvin Anger11.00
Martin Løwstrøm Nyenget26.00
Mattis Stenshagen26.00
Mika Vermeulen30.00
Hugo Lapalus30.00
Erik Valnes50.00
Gus Schumacher50.00
Mathis Desloges50.00
Andreas Fjorden Ree50.00
William Poromaa80.00
Jules Chappaz120.00
Arsi Ruuskanen120.00
Kilde: iBet, 20. oktober 2026 kl. 15.15. Marked: verdenscupen sammenlagt, herrer 2026/27. Odds kan endres.

Klæbo er mannen å slå. Til 1.23 er det lite slingringsmonn for deg som spiller på favoritten. Amundsen til 4.80 er nærmeste utfordrer på oddslisten, fulgt av Heggen til 7.20. Et sammenlagtspill handler om poeng over en hel vinter: Rennprogram, sykdom og hvilke renn løperne prioriterer, kan bli like viktig som hvem som er best på én bestemt distanse.

Kvinner: sprintcupen

LøperVinnerodds
Linn Svahn2.70
Jonna Sundling2.90
Kristine Stavås Skistad3.70
Maja Dahlqvist7.40
Johanna Hagström7.40
Julie Myhre19.00
Mathilde Myhrvold19.00
Jasmi Joensuu24.00
Emma Ribom35.00
Coletta Rydzek45.00
Julie Bjervig Drivenes110.00
Milla Grosberghaugen Andreassen140.00
Lotta Udnes Weng180.00
Anja Weber180.00
Laura Gimmler180.00
Federica Cassol180.00
Jasmin Kähärä325.00
Julia Kern450.00
Kateřina Janatová450.00
Patrīcija Eiduka900.00
Léna Quintin900.00
Alina Meier900.00
Kilde: iBet, 20. oktober 2026. Markedet er merket «Cross Country – Sprint World Cup 2026/27 Women».

Tett i toppen av sprintmarkedet. Svahn til 2.70 og Sundling til 2.90 ligger foran Skistad til 3.70. Her spiller du på hvem som samler flest sprintpoeng gjennom sesongen. Før du velger favoritt, se på fordelingen mellom klassisk og fristil og hvor mange sprinter løperen planlegger å gå. En løper kan være førstevalget i et enkelt renn uten å være det beste sammenlagtspillet.

Beste bettingsider for langrenn

Oddsbonus
2500 NOK + 5% cashback
  • Odds boost
  • Cashback
  • Mobilvennlig
Les omtale Spill nå
Regler og vilkår gjelder. Spill ansvarlig. 18+
ODDSBONUS
2000 NOK
  • Betal med Visa
  • Odds på norsk idrett
  • Konkurransedyktig odds
Les omtale Spill nå
Regler og vilkår gjelder. Spill ansvarlig. 18+
50 % i gratisspill
2000 NOK
  • Betal med Visa
  • God oddsbonus
  • Odds på norsk idrett
Les omtale Spill nå
Regler og vilkår gjelder. Spill ansvarlig. 18+
Oddsbonus
19 260 NOK + 4 gratisspill
  • Norske nettsider
  • Lisens fra Malta
  • Betal med Visa
Les omtale Spill nå
Regler og vilkår gjelder. Spill ansvarlig. 18+
Oddsbonus
5000 NOK
  • Betal med Visa
  • God oddsbonus
  • Mobilvennlig
Les omtale Spill nå
Regler og vilkår gjelder. Spill ansvarlig. 18+

Langrennsodds: de vanligste spillobjektene

Nedenfor kan du se gjennomgangen av de vanligste spillobjektene innen langrenn, og forklaringer på hva du faktisk spiller på og hva som er viktig å kontrollere før du setter innsatsen.

SpillobjektDette spiller du påSjekk dette:
RennvinnerLøperen din må vinne det aktuelle rennet.Riktig distanse, stilart og startform. Sprintprolog og sprintfinale er for eksempel ulike konkurranser.
Pallplass / topp 3Løperen må ende blant de tre beste.Antall plasser og reglene ved delt plassering. Ikke alle plasseringsspill gjelder topp 3.
Head-to-head (H2H)Løperen din må slå en bestemt motstander, uansett hvem som vinner rennet.Hvordan spillet avgjøres dersom én eller begge ikke starter eller bryter.
Verdenscupen sammenlagtLøperen må vinne totalcupen gjennom sesongen.At markedet gjelder totalcupen, og ikke sprint- eller distansecupen.
Sprint- eller distansecupLøperen må vinne den angitte delcupen.Hvilke renn som teller i cupen. En sprintspesialist er ikke automatisk en totalcupfavoritt.
Tour de Ski sammenlagtLøperen må vinne touren totalt.Skillet mellom etappeseier og sammenlagtseier. Les reglene ved avbrutt deltakelse.
Stafett / lagsprintLaget ditt må vinne den aktuelle lagøvelsen.Lagoppstilling og hvilket lagnummer du spiller på dersom en nasjon stiller flere lag.
Markedstilbud og oppgjørsregler kan variere en del mellom bettingsidene, og kan dessuten være forkjellige fra renn til renn. Les reglene for det konkrete spillet hos bookmakeren.

Tippetips: se bak favorittstempelet

Sammenlign riktig type renn

En rå spurt er gull verdt på en fellesstart, men hjelper mindre hvis løperen taper tid underveis i en intervallstart. Vurder resultater fra tilsvarende distanse og stilart. I H2H kan forskjellen mellom to løperes styrker være mer interessant enn hvem som topper vinnerlisten.

Startliste og sesongplan kan flytte oddsen

Sjekk uttak, sykdom og planlagte pauser før du spiller. At en løper står i oddslisten, er ingen garanti for at vedkommende starter. På sesongspill bør du også følge med på om løperen prioriterer mesterskap fremfor verdenscuppoeng. Færre starter kan koste dyrt i sammenlagtkampen.

God form er ikke alltid et godt spill

Vær, føre og ski kan endre styrkeforholdet, særlig når forholdene skifter gjennom en intervallstart. Det betyr ikke automatisk at outsiderne får en fordel. Spør heller hvem forholdene passer for – og om oddsen allerede tar høyde for det. Den mest sannsynlige vinneren kan fortsatt være for lavt priset i oddsmarkedet.

Langrennssesongen 2026/27: høydepunkter å følge

BegivenhetDatoBettingperspektiv
Verdenscupåpning i Ruka27. – 29. november 2026De første verdenscuprennene gir et nytt sammenligningsgrunnlag for sesongoddsen. Vurder prestasjonene opp mot stilart og distanse.
Tour de Ski1. – 10. januar 2027Skill mellom etappeodds og sammenlagtspill. Tourens belastning og løpernes deltakelse er også relevant for verdenscupspillene.
Ski-VM i Falun24. februar – 7. mars 2027VM har egne medalje- og rennmarkeder. Bruk vår guide til odds på ski-VM for mesterskapet.
Kilder: FIS og arrangøren Falun 2027. Datoer kontrollert 20. oktober 2026. VM-datoene gjelder hele mesterskapet.

Ser du etter flere grener? I oversikten over odds på vinteridrett finner du veien videre til de andre vinterguidene.

Slik jobber vi med guiden

Guiden er utarbeidet og redigert av redaksjonen i Norske Bettingsider. Vi bestemmer innhold, vinkling og hvilke råd og vurderinger som tas med. AI brukes som støtte til å sammenstille tabeller, sesonginformasjon og markedskommentarer. Alle bidrag gjennomgås og kvalitetssikres av redaksjonen før publisering.